Protiniai dantys – palikti ar šalinti?

Protiniai dantys yra tretieji krūminiai dantys. Šis pavadinimas gimė, nes protiniai dantys dygsta daug vėliau nei kiti, dažniausiai, kai asmuo sulaukia 17 – 25 metų, tuo metu formuojasi žmogaus asmenybė, jis įgauna vis daugiau išminties. Vis dėlto su išmintimi ir protu šie dantys neturi nieko bendro. Kai kuriems žmonėms protiniai dantys gali ir neišdygti, tačiau tai normalus evoliucijos procesas, kadangi mūsų protėviai maitinosi kietu, žaliu maistu, jų žandikauliai buvo daug didesni. Keičiantis mitybos įpročiams, mūsų organizmas prie to prisitaiko. Taigi gali kilti klausimas, ar mums reikalingi protiniai dantys?

Protinių dantų žala ir nauda

Vis dar nėra vieningos nuomonės, ar protinius dantis reikia šalinti vos jiems išdygus, ar palikti. Vieni teigia, jog protiniai dantys nesuteikia jokios naudos žmogui, o kartais gali net atnešti žalos, sukelti įvairias komplikacijas žmogaus burnoje. Nevisiškai išdygusius protinius dantis sunku tinkamai išvalyti, tam būtina naudoti vieno danties šepetėlį. Jei protiniai dantys nebus atidžiai prižiūrimi, ant jų pradės kauptis maisto likučiai ir kiti nešvarumai, dėl to gali pradėti gesti ne tik protiniai dantys, bet ir šalia jų esantys krūminiai dantys. Taip pat pradėję dygti protiniai dantys gali stumti kitus krūminius dantis, dėl šios priežasties pradės krypti dantys, atsiras sąkandžio pakitimų. Vis dėlto, jei protiniai dantys yra sveiki ir nekelia diskomforto, jų nereikėtų rauti. Protiniai dantys gali būti reikalingi vyresniame amžiuje, nes protiniai dantys gali atlikti svarbu vaidmenį vyresniame amžiuje, susidūrus du dantų ptotezavimu. Geriausiai atsakyti į klausimą, ar reikia rauti protinius dantis ar ne, gali jūsų odontologas, pažvelgęs į dantų rentgeno nuotrauką.

Kaip raunamas protinis dantis?

Kadangi protiniai dantys turi ne vieną, o dažniausiai 3, kartais net 5 šaknis, jų šalinimas yra sudėtingesnis. Dantį  galima šalinti dviem būdais – jį visą išrauti arba pašalinti dalimis, palengva. Pirmuoju metodu dažniausiai traukiami tik priekiniai dantys, kurie turi po vieną šaknį. Krūminiams dantims rauti rekomenduojama rinktis antrąjį metodą, tuomet danties gijimas bus greitesnis, sklandesnis, su mažiau pašalinių reiškinių.

Kaip elgtis pašalinus dantį?

  • Gydytojui rekomendavus, vartokite geriamuosius analgetikus pagal poreikį.
  • Šaldykite skruostą ledu po 10 minučių su pusvalandžio pertrauka.
  • 24 valandas venkite stipraus burnos skalavimo vandeniu ar skysčiu, tačiau kitą dieną jau galite pradėti skalauti burną po maito, siekiant, kad rovimo vietoje nekiltų uždegimas.
  • Dantis valykite švelniai.
  • Po danties rovimo nevalgykite porą valandų, o pirmas dienas po procedūros valgykite minkštą, lengvai virškinamą maistą, gerkite daug skysčių.
  • Venkite aktyvios fizinės veiklos 2-3 dienas.
  • Po danties rovimo nerūkykite bent 12 val.
REGISTRUOTIS VIZITUI