Odontologas T. Mickevičius: „Sėkmingo dantų protezavimo formulė – kartu dirbantis gydytojas ir technikas“

Dantų netekimas – bene didžiausią, vizualiai pastebimą diskomfortą žmogui galinti sukelti diagnozė. Praradus vieną ar daugiau dantų sutrinka kiekvienam įprastos kramtymo funkcijos, o suprastėjus estetiniam vaizdui, formuojasi bendravimo bei šypsenos kompleksai. Nors moderni odontologija šiandien siūlo patogius, greitus ir ilgaamžius dantų atstatymo sprendimus, specialistai pastebi, jog pacientų gretose šios procedūros iki šiol apipintos daugybe mitų bei baimių.

Šypsenos atkūrimas – per pusę metų

Odontologai vieningai sutinka, jog moderniausia prarasto danties ar visos šypsenos atstatymo metodika šiandien yra dantų implantacija fiksuotais protezais. Nors implantacija daugumoje odontologijos klinikų atliekama jau keletą dešimtmečių, implantologai bei protezavimo ekspertai kasdien susiduria su daugybe nepagrįstų pacientų baimių.

Į svarbiausius bei dažniausiai užduodamus pacientų klausimus atsako Kaune įsikūrusios odontologijos klinikos ir dantų technikos laboratorijos „Dantų estetika“ protezuojantis gydytojas, estetinių restauracijų specialistas Tomas Mickevičius.

Su kokiomis dantų ir burnos problemomis susidūrus, dantų implantacija tampa efektyviausia rekomenduojama procedūra?

Implantacija reikalinga tuomet, kai netenkama vieno ar daugiau dantų. Danties įprastai netenkama dėl keleto pagrindinių priežasčių: jam stipriai sugedus, patyrus traumą, susidūrus su periodontitu, žandikaulio tirpimu ar esant netinkamai burnos priežiūrai.

Nuo kokių veiksmų įprastai prasideda danties ar visos šypsenos atkūrimas?

Mūsų klinikoje šypsenos atkūrimas prasideda nuo detalaus planavimo. Visų pirma pacientas atvyksta į pirminę konsultaciją, kurios metu apžiūrima dantų ir burnos būklė, sudaromas individualus gydymo planas, apskaičiuojama jo įgyvendinimui reikalinga sąmata. Pokalbio su odontologu metu pacientas supažindinamas su gydymo etapais bei kiekvieno iš jų kaina.

Antrasis etapas – gydymo pradžia. Ji prasideda nuo antspaudų nuėmimo, modeliavimo, būsimo dantų vaizdo sukūrimo. Labai svarbi užduotis šiuo etapu – dantų modelio sukūrimas, kurį atlieka mūsų dantų technikai. Šiuos laboratorijoje sukurtus dantis dar prieš gydymą leidžiame žmogui pasimatuoti, kad jis galėtų įvertinti, ar jam patinka jų dydis, forma, spalva ir kt. Tokiu būdu pacientas gali jaustis ramiu, kad pabaigus gydymą galės džiaugtis norimu rezultatu.

Tiesa, galimybę iš anksto įvertinti, kaip po gydymo atrodys paciento šypsena, galime pasiūlyti tik mūsų klinikoje įkurtos dantų technikų laboratorijos dėka.

Kiek laiko vidutiniškai užtrunka vieno danties implantacija? Per kokį laikotarpį galima atkurti visą prarastą šypseną?

Vieno danties implantacija su pasiruošimu trunka apie 35 minutes. Tuo tarpu gijimo laikotarpis tęsiasi apie tris mėnesius. Praėjus šiam periodui galima gaminti ir ant implanto uždėti naująjį dantį.

Mūsų klinikoje dirbama su vienmomente implantacija. Tai – viena pažangiausių klinikinių procedūrų, kuomet to paties vizito metu gydytojas nenaudodamas grubios jėgos ar judesių, pacientui pašalina sugedusį, lūžusį arba gydymui netinkantį dantį su visa šaknimi ir į pašalintos šaknies vietą įveda implantą. Dar vienas didelis privalumas – implanto prigijimo laikotarpis, kuris sutrumpėja beveik dvigubai.

Jei siekiama atkurti visą šypseną, įprastai mūsų klinikoje, kur dantų technikai ir gydytojai dirba kartu, šis procesas gali būti įgyvendintas per apytiksliai pusę metų iki galutinio rezultato. Laikini dantys pagaminami greičiau, priklausomai nuo situacijos.

Minite, jog svarbu, kad odontologijos klinika ir dantų technikų laboratorija veiktų vienoje vietoje. Kodėl?

Pirma, tai užtikrina geresnę komunikaciją tarp gydytojo ir dantų techniko. Implantacija ir protezavimas reikalauja ypatingo tikslumo ir iki smulkmenų suderintų detalių, tad tik gera komunikacija tarp šių specialistų leidžia pasiekti maksimaliai gerą rezultatą.

Antra, kartu veikianti klinika ir dantų technikos laboratorija leidžia sutaupyti daug laiko. Gydymo etapiškumas yra kur kas lengvesnis, o rezultatas pacientui – greitesnis.

Šypsenos atkūrimas yra jautrus procesas, kurio eigoje pacientai susiduria su kasdieniniu diskomfortu, tad kuo greičiau procedūra užbaigiama, tuo greičiau pacientas gali džiaugtis atkurtomis estetinėmis bei kramtymo funkcijomis. Matome, jog šiuos po vienu stogu veikiančios klinikos ir dantų technikos laboratorijos privalumus „Dantų estetika“ pacientai pastebi, mato ir itin vertina.

Tai tarsi namo statyba. Kokį rezultatą gautumėme, jei visiems statybos bei įrengimo darbams samdytumėme skirtingus specialistus, ir kokį, jei pasirinktumėme rangovą, visus darbus atliekantį nuo A iki Z? Tiek derinti statybos darbus, tiek kreiptis įvykus garantinėms situacijoms yra lengviau į vieną rangovą, nei į keletą skirtingų.

Tiesa, tokio tipo įstaigų, kuriose veiktų ir dantų technologų laboratorija, ir odontologijos klinika, Lietuvoje yra mažuma – vos 5 proc. visų šalies odontologijos klinikų.

Kiek implantų dažniausiai naudojama pacientams, kuriems reikia atkurti visą prarastą šypseną?

Įprastai atkuriant visą šypseną implantų skaičius svyruoja nuo 2 iki 8. Tikslus jų poreikis priklauso nuo individualios paciento situacijos – norimo sudėti naujųjų dantų skaičiaus, kaulo būklės, žandikaulio dydžio, žmogaus sudėjimo ir kt.

Ar praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet poreikis implantuoti dantis yra, tačiau atlikti implantacijos pacientui galimybės nėra?

Yra, tačiau tokie atvejai – labai reti, nesudaro net 1 proc. viso šalyje susiformuojančio implantacijos poreikio. Dažniausiai jie susiję su gretutinėmis paciento ligomis, kuomet dėl sudėtingos jo būklės nėra galimybės atlikti jokių medicininių procedūrų. Jei paciento sveikatos būklė yra stabili ir jam galima taikyti kitas gydymo procedūras, tuomet ir implantacija bus galima.

Ar implantacijos procedūros metu pacientas jaučia skausmą, diskomfortą?

Ne. Procedūra atliekama nuskausminus, tad diskomforto implantacija pacientui nesukelia. Jausmas išlieka panašus, lyg paprastos danties gydymo procedūros su nuskausminamaisiais metu.

Implantas – tik dalis sėkmingos danties atkūrimo procedūros. Kokias protezų rūšis pacientai gali rinktis uždėti ant sugijusių implantų?

Įprastai ant implantų dedamas fiksuotas protezas, kurio išiminėti nereikia. Tai gali būti vieno danties protezas, protezų tiltukas ar prisukamas viso žandikaulio protezas.

Tam tikrais atvejais, kurie įprastai pagrįsti finansiniais motyvais, naudojama ir iš dalies fiksuota plokštelė. Ji fiksuojama apatiniame žandikaulyje ant dviejų implantų. Šią plokštelę išimti reikia, bet tai yra gera išeitis tiems pacientams, kurie neturi galimybės pasirinkti prisukamus protezus ant keturių implantų. Šis sprendimas taikomas ir tiems pacientams, kurių atveju iki reikiamo lygio kaulo atkurti nebepavyksta arba pacientas neturi tam lėšų.

Ar danties implantams bei protezavimui taikomos garantijos?

Tai priklauso nuo odontologijos klinikos. „Dantų estetika“ klinikoje visiems implantams bei protezams, remiantis 2019 metais atliktu tyrimu, taikome ilgiausias garantijas rinkoje.

Ar tai išduoda, jog implantuoti dantys reikalauja specialios priežiūros?

Vyrauja klaidingas mitas, jog implantuotų dantų prižiūrėti nereikia. Iš tiesų jie reikalauja tokios pat priežiūros, kaip ir tikri mūsų dantys. Du kartus per metus būtina apsilankyti burnos higienos procedūroje. Taip pat labai svarbu teisingas ir kruopštus kasdieninis dantų valymas namuose – šepetėliu ir tarpdančių šepetėliu bei siūlu.

Mūsų specialistai apmoko pacientą, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, implantus ir protezus bei įteikia naudingas atmintines, kaip tai daryti namuose.

Kiek laiko įprastai tarnauja modernus, kokybiškai įsriegtas dantų implantas?

Jei implantas kokybiškas, o priežiūra teisinga – implantas tarnauja visą gyvenimą. Šiame kontekste dar kartą norėčiau pažymėti, kad negalima manyti, jog įsidėjus implantus nereikės burnos prižiūrėti. Priešingai! Ypač, jei savo dantų pacientas neteko dėl prastos burnos būklės. Pacientai kaip tik turėtų susirūpinti dantų priežiūra tam, kad implantai tarnautų ilgus dešimtmečius.

Kokius klausimus odontologui turėtų užduoti pacientas, norėdamas pasirinkti kokybiškas dantų implantacijos bei protezavimo paslaugas?

Pacientas turėtų gauti atsakymus į keletą pagrindinių klausimų. Tai – su kokia implantų sistema klinikoje dirbama, kokios garantijos teikiamos, kokios medžiagos yra naudojamos protezų gamybai, ar klinikoje veikia dantų technikų laboratorija. Pastarasis punktas užtikrina tarsi servisą, neatsiejamą nuo sėkmingo šypsenos kūrimo bei palaikymo.

Pavyzdžiui, „Dantų estetika“ klinikoje didžiąja dalimi dirbame su šveicarų gamintojo „Straumann“ implantas, kurie yra implantų gamybos pradininkai pasaulyje. Kokybę pacientui užtikrina viso gyvenimo garantija bei nenutrūkstamas detalių tiekimas, jei po tam tikro laikotarpio iškiltų poreikis restauraciją tvarkyti.

Kalbant apie protezavimo dalį, labai svarbu, kad restauracija būtų pagaminta iš kokybiškų medžiagų. Pažangiausia jų šiandien yra mūsų naudojamas cirkonis. Jis ne tik patvarus, bet ir draugiškas dantenoms, pasižymi biosuderinamumu dantį supantiems audiniams.

Mūsų klinika bei laboratorija jau daug metų atsisakiusi darbo su metalo keramika, nes pastebėjome, jog ji sukelia alergines reakcijas, kurias klientai identifikuoja tik po ilgo laiko. Tiesa, jos ištinka tikrai ne visus pacientus, tačiau mes esame nelinkę rizikuoti.

Remiantis patirtimi galiu teigti, jog aukščiausią paslaugų kokybę gali užtikrinti tik kartu, vienoje vietoje, ne per atstumą dirbanti komanda – gydytojai odontologai ir dantų technikai. Tokiu būdu galima gauti ne tik garantiją iš vienų rankų, estetiškai jus tenkinantį rezultatą, bet ir sutaupyti laiko bei finansų.

Kokiu patarimu pasidalintumėte su žmonėmis, abejojančiais ar delsiančiais pradėti dantų implantacijos bei protezavimo procedūras?

Net ir netekus vieno danties, labai svarbus greitas jo atstatymas. Dantis laiko raiščiai, tad jie linkę migruoti. Neturėdami atramos iš šonų, viršaus ar apačios, jie tiesiog pradeda judėti. Ištraukto danties vietoje pradeda tirpti kaulas, nes jis neapkraunamas gamtos sukurta jėga. Tai gali iššaukti kaulo augmentaciją. Nors šias pasekmes galima atkurti ir po kurio laiko, tai bus kur kas sudėtingiau ir finansiškai brangiau, nei atstatant dantis laiku ir sistemingai.

Pastebime, jog neretai pacientus gąsdina visuomenėje sklandantys nepagrįsti mitai. Pavyzdžiui, gana didelė dalis pacientų iki šiol galvoja, jog esant kaulo sukūrimo poreikiui, jis imamas iš kitų kūno vietų – šonkaulio ar klubo kaulo. Tai – mitas. Šiandien naudojami dirbtiniai kaulo pakaitalai, ženkliai supaprastinantys visą implantacijos procesą.

Tad pagrindinis patarimas – nesibaiminti, o ateiti į profesionalią konsultaciją ir gauti išsamius gydytojo atsakymus į individualiai pacientui kylančius klausimus.

Tomas Mickevičius yra protezuojantis gydytojas ir estetinių restauracijų specialistas Kaune, adresu Aukštaičių g. 62A veikiančioje odontologijos klinikoje ir dantų technikos laboratorijoje „Dantų estetika“.

„Dantų estetika“ klinikoje dirba profesionalūs visų sričių odontologijos specialistai, nuo vaikų odontologijos iki sudėtingiausių chirurginių operacijų ir protezavimo, bei patyrę dantų technikai. Dirbdami po vienu klinikos stogu, specialistai pacientams leidžia ne tik gauti visapusiškas dantų bei burnos gydymo ir priežiūros paslaugas, išsamias konsultacijas bei garantiją, bet ir sutaupyti daug brangaus laiko bei energijos.

REGISTRUOTIS VIZITUI