Ortodontai
Ortodontija yra specializuota odontologijos sritis, kuri orientuojasi į netaisyklingai išsidėsčiusių dantų ir žandikaulių korekciją, siekiant pagerinti burnos sveikatą ir išvaizdą. Ji padeda žmonėms spręsti tokias problemas kaip sukandimo anomalijos (pvz., viršutinis ar apatinis sukandimas). Tiesūs dantys svarbūs ne tik dėl estetikos, bet ir padeda išvengti dantų ėduonies, dantenų ligų bei dantų netekimo.
Gydytojai ortodontai
Pirminės ortodontinės problemos
Ortodontai diagnozuoja, užkerta kelią ir gydo dantų bei žandikaulio netaisyklingumus. Pagrindinis ortodontinio gydymo tikslas – pagerinti sukandimą, užtikrinant, kad dantys būtų tiesūs ir tolygiai išsidėstę.
Dažniausiai ortodontai sprendžia šias problemas:
Kreivi arba netaisyklingai išsidėstę dantys
Sąkandžio problemos, kurios apima kelis tipus:
- Hiperkorekcija: Kai viršutiniai dantys per daug dengia apatinius.
- Apatinis sąkandis : Kai apatiniai dantys yra per daug išsikišę į priekį.
- Kryžminis sąkandis : Kai viršutiniai dantys užsideda už apatinių, kai burna yra užčiaupta.
- Atviras sąkandis): Vertikalus tarpas tarp priekinių apatinių ir viršutinių dantų.
Per dideli tarpai tarp dantų arba tarpų problemos
Žandikaulio netaisyklinga padėtis. Tai gali lemti netaisyklingą žandikaulio formą.
Netinkama dantų vidurio linija: Kai apatinių ir viršutinių dantų centrai nesutampa.
Šie netaisyklingi sąkandžiai (dar vadinami malokliuzija) dažnai yra paveldimi ir gali atsirasti dėl dydžio skirtumų tarp viršutinio ir apatinio žandikaulio arba tarp žandikaulio ir dantų. Jų korekcija gali palengvinti kandimą, kramtymą ir kalbėjimą, pagerinti veido simetriją, sumažinti skausmą, susijusį su smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimais, bei palengvinti dantų priežiūrą, taip padedant išvengti ėduonies.
Galimos gydymo procedūros
Ortodontai naudoja fiksuotus ir išimamus dantų prietaisus, tokius kaip breketai, retaineriai (laikikliai) ir lankai, kad pakeistų dantų padėtį. ortodontines procedūras gali būti klasifikuojamos į tradicines, inovatyvias ir skirtas specifiniams atvejams.
Tradicinės ortodontinės procedūros
These procedures have been used for many years and are often effective for severe orthodontic problems.
Breketai: Dažniausiai naudojamas ortodontinis gydymo metodas, taikomas kreiviems ar netaisyklingai išsidėsčiusiems dantims, viršutiniam ir apatiniam sąkandžiui. Ant dantų pritvirtinami breketai, o lankeliai daro spaudimą, kad dantys judėtų į reikiamą padėtį. Galimi tipai:
- Metalinių breketų: Dažniausias tipas, pagamintas iš nerūdijančio plieno.
- Keraminių breketų: Panašūs į metalinius, tačiau pagaminti iš skaidrios arba dantų spalvos medžiagos, todėl mažiau pastebimi.
- Vidiniai breketai: Tvirtinami vidinėje dantų pusėje, todėl beveik nepastebimi.
Plokštelės: Naudojami dantų padėčiai išlaikyti po ortodontinio gydymo pabaigos. Jie gali būti nuimami arba fiksuoti ir dažniausiai nešiojami kelis mėnesius arba metus. Skiriami šie tipai:
- Viela, pritvirtinta prie plastikinės arba akrilinės formos.
- Essix retainers: Panašūs į skaidrias kapas, pagaminti iš skaidrios plastiko medžiagos, kuri apgaubia dantis.
- Viela, pritvirtinta prie vidinės dantų pusės, kurios pacientas pats negali nuimti.
Inovatyvios ortodontinės procedūros
Šios procedūros naudoja pažangią technologiją, siekiant užtikrinti diskretiškesnes, patogesnes ir efektyvesnes gydymo galimybes.
- Gydymo metodas, kuriame naudojamos skaidrios, beveik nepastebimos kapos, palaipsniui koreguojančios dantų padėtį. Pacientui paruošiama individualiai pritaikytų kapų serija, kiekviena iš jų nešiojama maždaug dvi savaites. Gydymas paprastai trunka nuo 12 iki 18 mėnesių.
- Liežuviniai breketai: Kaip minėta anksčiau, tai breketai, panašūs į tradicinius, tačiau jie tvirtinami vidinėje dantų pusėje, todėl yra beveik nepastebimi. Jie gaminami individualiai ir gydymas dažniausiai trunka nuo 18 iki 36 mėnesių.
- Savaime užsifiksuojantys breketai: Panašūs į tradicinius breketus, tačiau naudoja specialius laikiklius, kuriems nereikia elastinių ar metalinių gumyčių vielai prilaikyti. Tai sumažina spaudimą, padidina komfortą ir dažnai reikalauja mažiau reguliavimų. Gydymas paprastai trunka nuo 18 iki 36 mėnesių.